Stěnové vytápění Universa je principielně řešeno jako podlahové topení. Příjemné velkoplošné sálavé teplo a schopnost rychlé reakce a tím rychlejší vyhřátí místnosti jsou velkými přednostmi tohoto systému. Zároveň systém respektuje trend moderní architektury, která klade vysoké nároky na zachování estetické čistoty a funkčnosti vytápěných místností.
Oblast použití stěnového vytápění Universa
Systém stěnového topení je optimálním řešením pro masivní stěny z betonu, cihel a pod. Modulová konstrukce topného systému přináší vysokou míru flexibility. Na omítání je možné použít vápenné, cementové, sádrové nebo i vhodné speciální omítky. Díky minimální konvekci, kdy nedochází v místnosti téměř k žádnému pohybu prachu, je tento systém velmi vhodný pro alergiky.
Výhody stěnového vytápění Universa
- tepelná pohoda díky velkému teplému povrchu
- jen nepatrné pohyby vzduchu v místnosti
- žádné víření prachu a bakterií
- nepatrná tloušťka omítky - od 17 mm
- rychlé zpracování díky stavebnicové konstrukci
- rovnoměrné rozložení teplot díky rozteči jen 50 mm
- vhodné pro topení i chlazení
- vhodnější rozložení teplot v místnosti ve srovnání s konvekčními systémy
- možnost kombinace stěnového topení s podlahovým i stropním
Energetické úspory stěnového vytápění Universa
Vzhledem k velkým sálavým plochám je možné, při použití stěnového topení UNI-Energie snížit teplotu v místnosti ve srovnání s běžnými konvekčními systémy vytápění. Provozní teplota otopné vody se pohybuje kolem 35 °C, což umožňuje získat z obnovitelných zdrojů tepla, jako jsou tepelná čerpadla a solární kolektory, maximum.
Regulační možnosti stěnového vytápění Universa
Zóny stěnového topení jsou prostřednictvím sběrného potrubí zapojeny na centrální rozdělovač
topných okruhů, což umožňuje použití nezávislé regulace jednotlivých místností.
Systém UNI-Energie vyžaduje jen velmi malou tloušťku omítky (cca 20 mm), což přispívá
k rychlé reakci na pokyny regulace.
Systém umožňuje letní provoz se studenou vodou a stává se efektivní alternativou chladí-
cího systému budovy.
Konstrukce trubek stěnového vytápění Universa
UNIVERSA trubka Unitop PE-RT 16x1,8
Rozměr: 16 x 1,8 mm
Balení: tyče á 3 m
Vlastnosti: vysoce bezpečná pěti-vrstvá trubka chráněná proti difúzi kyslíku dle DIN 4726
Barva: modrá
UNIVERSA trubka Unitop PE-RT 8x1
Rozměr: 8 x 1 mm
Balení: kotouče 2300 m
Vlastnosti: vysoce bezpečná pěti-vrstvá trubka chráněná proti difúzi kyslíku dle DIN 4726
Barva: modrá
Montáž trubek stěnového vytápění Universa
Páteřní rozvody z trubky 16x1,8 mm se ukládají v zapojení podle Tiechelmanna (první na přívodu -> poslední na zpátečce...), podle možností na podlahu nebo do stěny. Při připojování registrů je nutné dodržet všechny okruhy stejně dlouhé. Při použití registrů typu B a C jsou tyto spojovány do dvojic, aby celková délka okruhu byla shodná s délkou registru typu A, tedy 26m. Tolerance délky jednotlivých okruhů je maximálně 5%. Na jeden vývod rozdělovače je možné, v závislosti na tlakové ztrátě, připojit až 20 m2 registrů. Registry se montují na izolaci nalepenou na stěně nebo přímo na stěnu. Přednostně se pro tyto účely používají obvodové stěny s minimálním součinitelem prostupu tepla U 0,35 W/m2 K. Izolace na vnitřní straně konstrukce zvyšuje reakční rychlost systému, ale při jejím návrhu je třeba zohlednit váhu a vlastnosti aplikované omítkové vrstvy. Montážní výška registrů se navrhuje v závislosti na místních podmínkách. Běžně se registry umisťují 15 - 20 cm nad horní hranu podlahy při výšce registru 2 m. U omítek s obsahem sádry nesmí přívodní teplota otopné vody překročit 45 °C. Při instalaci stěnového topení UNI-Energie je nutné dodržovat montážní návod Universa, zpracovatelské směrnice výrobců omítkových směsí a příslušné platné normy.
Schéma zapojení stěnového vytápění Universa
Registry se na páteřní rozvody z trubky 16x1,8 mm připojují v zapojení podle Tiechelmanna (první na přívodu -> poslední na zpátečce...) a umisťují se podle možností 15 - 20 cm nad podlahu. Při připojování registrů je nutné dodržet všechny okruhy stejně dlouhé. Při použití registrů typu B a C jsou tyto spojovány do dvojic, aby celková délka okruhu byla shodná s délkou registru typu A, tedy 26 m. Tolerance délky jednotlivých okruhů je maximálně
5%. Na jeden vývod rozdělovače je možné, v závislosti na tlakové ztrátě, připojit až 10 m2 registrů. Při napojování registrů na páteřní rozvod je třeba dbát na to, aby spoje volně ležely a nebyly pod napětím. Páteřní rozvod z trubky 16x1,8 mm je vhodné uložit do chráničky, případně tepelné izolace.